Lech Conference 2017

W piątek 8.12. wybrałem się na największą konferencję dla trenerów w Polsce, Lech Conference 2017. Był to mój powrót do Poznania na to szkolenie, pierwszy raz gościłem na konferencji w roku 2011, tegoroczna edycja była już VIII z kolei, a udział wzięło w niej ponad tysiąc trenerów z całej Polski.

Moim zdaniem przedpołudniowe prezentacje prelegentów rozczarowały, można było się spodziewać większego poziomu merytorycznego wystąpień.

Jako pierwsza zaprezentowała się Sally Needham ( The FA ) – DNA Angielskiej Federacji Piłki Nożnej – podkreślenie istoty  czterech filarów w procesie kształtowania młodego zawodnika.

Po niej zaprezentował się Czesław Michniewicz ( PZPN ) – który nawet nie próbował poruszyć przypisanego do jego wystąpienia tematu – Czego brakuje piłkarzom wchodzącym do Ekstraklasy ? Wymogi szkoleniowe wobec młodych piłkarzy. Udział trenera Reprezentacji Polski  U-21 ograniczył się do wywiadu który przeprowadził z nim gospodarz konferencji Łukasz Wiśniowski, znany ze swoich filmów kręconych o Reprezentacji Polski dla portalu Łączy Nas Piłka.

Najciekawszą prezentację przed obiadem  przedstawił obecny trener zespołu Lech Poznań, Nenad Bjelica – Kontratak jako jedna z form gry ofensywnej I zespołu Lecha Poznań, chorwacki trener omówił temat na przykładzie swojej poprzedniej drużyny którą prowadził na zapleczu austriackiej Bundesligi, zespołu Wolfsberger, wyjaśnił jak powinna wyglądać gra z kontrataku – jak on powinien wyglądać, czym kontra różni się od szybkiego ataku, i jak trenować w trakcie tygodnia, by w meczu kontratak wyglądał prawidłowo.

Następnie zaprezentowali się specjaliści z Rehasport Clinic.

Monika Grygorowicz – Profilaktyka uszkodzeń narządu ruchu w piłce nożnej – co stosować i dlaczego warto to robić.

Józef Napierała – Stabilizacja centralna w procesie treningu i prewencji.

Andrzej Pyda – Czynniki wzrostu, komórki macierzyste – biologiczne możliwości leczenia w medycynie sportowej.

Sesja popołudniowa stała na dużo wyższym poziomie, znakomite wrażenie na wszystkich zrobił były trener Legii Warszawa, Jacek Magiera – Założenia taktyczne przed meczem a ich realizacja w meczu na wybranych przykładach.  Trener omówił temat na przykładzie występów Legii w Lidze Mistrzów z drużynami Sportingu Lizbona, Realu Madryt i Borussi Dortmund.

Bardzo ciekawa była również prezentacja i przykładowa jednostka treningowa trenera Stephen Torpey (Manchester City) – Wprowadzenie w program szkolenia technicznego Akademii Manchesteru City dla grup 5-11 lat.

Jak dla mnie najciekawiej zaprezentowali się trenerzy przygotowania motorycznego drużyn młodzieżowych Lecha Poznań, Karol Kikut, Jakub Grzęda pod opieką Rafała Ulatowskiego omawiając i prezentując – Indywidualny rozwój zawodnika w aspektach motorycznych.

Ostatnim prelegentem był Glenn van der Krann ( Feyenoord Rotterdam ) – Rozwój percepcji i procesu decyzyjnego u profesjonalnych młodych graczy na przykładzie zajęć praktycznych.

Podsumowując, dziewięć godzin wystąpień trenerów, prezentacje teoretyczne, zajęcia praktyczne, myślę iż nikt z uczestniczących nie żałował udziału w Lech Conference 2017i każdy wyniósł coś nowego dla polepszenia swojego warsztatu trenerskiego.

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tych znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>